اين سايت را حمايت مي کنم
عصر تکنو لو ژی - همه چیز در مورد فشار خون )

LOGO

عصر تکنو لو ژی
علمي -پژوهشي-تفريحي -ورزشي -مذهبي........
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

همه چیز در مورد فشار خون )

 فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به فشار خون سیستولی 140 میلیمتر جیوه یا بالاتر و فشار خون دیاستولی 90 میلیمتر جیوه يا بالاتر اطلاق میشود.
 فشار خون نیرویی است که خون بر روی دیواره رگهای شما اعمال میکند. هر بار که قلب شما میتپد، خون را به درون شریانها تلمبه میکند. در این هنگام فشار خون شما در بالاترین حد خود است و فشار سیستولی یا ماکزیموم خوانده میشود.
 هنگامی که قلب شما - در فاصله بین دو ضربان - در حال استراحت قرار میگیرد، فشار خون شما پایین میآید که به آن فشار دیاستولی یا مینیمم میگویند.
 هنگامی فشار خون شما طبیعی است که فشار ماکزیمم شما 120 میلیمتر جیوه یا پایینتر و فشار مینیمم شما 80 میلیمتر جیوه با پایینتر باشد.
 اگر فشار خون ماکزیمم 140 میلی متر جیوه یا بالاتر و فشار خون مینیمم شما 90 میلی متر جیوه یا بالتر باشد، فشار خون شما بالا است. هر دو عدد فشار خون ماکزیمم یا مینیمم اهمیت دارد.
 اگر در سه نوبت جداگانه اندازهگیری فشار خون شما بالا باشد، احتمالا  به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستید.
 در صورتی که فشار ماکزیمم شما بین 120 تا 139 میلیمتر جیوه و فشار مینیم شما بین 80 تا 89 باشد؛ شما به "پیش-فشار خون بالا" یا "پیش-پرفشاری خون" مبتلا هستید.
 افرادی که در این گروه قرار میگیرند، با احتمال بیشتری نسبت به افراد دیگر ممکن است به بیماری فشارخون بالا یا پرفشاری خون مبتلا شوند، مگر اینکه اقداماتی برای پیشگیری به عمل آورند.
 به جز موارد کمی که فشار خون بالا مربوط به یک عامل با بیماری زمینهای است که با درمان آن فشار خون به حد طبیعی باز میگردد، در اغلب موارد در افرادی که دچار فشار خون بالا تشخیص داده میشوند، علت مشخصی برای فشار خون بالا به دست نمیآید.
 این بیماران مجبورند در  سراسر عمر با رعایت رژیم غذایی و/یا مصرف دارو فشار خون خود را طبیعی نگه دارند.
 نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است اگر مبتلا به پرفشاری خون هستید، با اقدامات درمانی فشار خون شما به حد طبیعی بازگشته است، بیماری شما علاج نشده است و تنها تحت کنترل است. بنابراین نباید درمانها را قطع کنید.

فشار خون بالا به دو مرحله یک و دو تقسیم میشود:
 

طبقهبندی فشار خون در بزرگسالان (بر حسب میلی متر جیوه)
 
 

      رده فشار خون
 فشار خون ماکزیمم
 (سیستولی)

  فشار خون مینیمم
 (دیاستولی)

 طبیعی
 کمتر از 120
  کمتر از 80
 پیش-پرفشاری خون
 120 تا 139
   80 تا 89
 پرفشاری خون
 
 
 مرحله یک
 140 تا 159
  90 تا 99
 مرحله دو
  160 یا بالاتر
 100 یا بالاتر
 
 این طبقهبندی برای افراد 18 ساله یا بزرگتر است که دارویی برای فشار خون بالا مصرف نمیکنند، دچار بیماری وخیم کوتاهمدتی نیستند، و بیماریهای دیگری مانند دیابت یا بیماری کلیوی ندارند.
 هنگامی که فشار خون سیستولی و دیاستولی شما در دو رده متفاوت قرار میگیرد، از رده بالاتر برای طبقهبندی استفاده کنید، برای مثال اگر فشار خون 160 روی 80 در مرحله دوی فشار خون بالا قرار میگیرد.
 افراد مبتلا به دیابت یا بیماری کلیوی اگر فشار خون 130 روی 80 میلیمتر جیوه یا بالاتر باشد، استثنائا در رده پرفشاری خون یا فشار خون بالا قرار میگیرند.

بیماری فشار خون و راههای درمان آن                 
 
 شایع ترین علامت بی علامتی است، نام دیگر بیماری فشار خون قاتل خاموش است و برای کشف بیماری راهی به جز اندازه گیری فشار خون وجود ندارد. سردردهایی که بیشتر صبحگاهی ومعمولاً بدون ضربانند، محل آنها اهمیت چندانی نداشته ولی در ناحیه پشت سر شایع ترند و با برخاستن از بستر و نوشیدن چای و قهوه به سرعت خوب می شوند یا به علت استراحت بیشتر در بستر درروزهای تعطیل، زیادتر می گردند، قابل بررسی هستند.
 
 بیماری فشار خون یا Hypertension بیماری شایعی می باشد که به راحتی قابل تشخیص و درمان است. در غیر اینصورت، می تواند عوارض کشنده ای از جمله عوارض عروقی مغزی، قلبی (کرونری) و کلیوی، به همراه داشته باشد.
 از آن جا که بیماری فشار خون می تواند سال ها کاملاً بی علامت باشد، جهت تشخیص و کنترل آن باید به طور مرتب فشار خون افراد چک شود. فشار خون طبیعی کمتر از ۸۰/۱۲۰میلی متر جیوه است. فشار خون پری هایپرتنشن ۸۹-۸۰/۱۳۹-۱۲۰ “Prehypertension” میلی متر جیوه به عنوان فشار خون درجه یک، ۹۹/۹۰-۱۵۹-۱۶۰ میلی متر جیوه فشار خون درجه دو و ۱۰۰/۱۶۰ میلی متر جیوه درجه سه شناخته شده اند.
 بررسی های علمی نشان داده است که حتی کنترل فشار خون خفیف تا متوسط، تعداد حملات مغزی را کاهش می دهد. شیوع فشار خون در خانم ها ارتباط مستقیم با سن دارد و در سنین بالای ۵۰ سال افزایش می یابد، که دلیل آن احتمالاً تغییرات هورمونی پس از یائسگی است.
 شیوع فشار خون در خانم ها ارتباط مستقیم با سن دارد و در سنین بالای ۵۰ سال افزایش می یابد، که دلیل آن احتمالاً تغییرات هورمونی پس از یائسگی است.
 چه عواملی باعث به وجود آمدن فشار خون می شوند؟ چاقی، کم تحرکی، بیماری قند خون، بیماری های کلیوی، مصرف سیگار، نقرس، چربی خون بالا با مصرف بیش از حد نمک، سابقه فامیلی فشار خون، قرص های ضد بارداری، استرس، سن بالای ۶۰ سال و دوران یائسگی در خانم ها را می توان ذکر کرد.
 همانطور که می دانید فشار خون عوارض جانبی نیز دارد، این عوارض عبارتند از، ضخامت دیواره قلب، بزرگی و نارسایی قلب، بیماری آترواسکروز (تصلب شرائین)، سکته قلبی و مغزی، پارگی آئورت (شاهرگ بدن)، نارسایی کلیه و دفع پروتئین در ادرار، بیماری شبکیه چشم و کاهش بینایی.
 فشار خون دارای انواع مختلف می باشد. نوع اول یا فامیلی که علت مشخصی ندارد، ممکن است ژنتیکی یا در اثرعلل عفونی ناشناخته باشد. نوع ثانویه که علت آن می تواند کلیوی (اختلال در عروق یا بافت کلیه)، هورمونی، داروئی (مثل داروهای ضد سرطان، ضد افسردگی، ضد چاقی)، خوردنی ها (مثل الکل) و علل عروقی باشد.
 در چه بیمارانی احتمال فشار خون ثانویه وجود دارد؟ افراد مسن تر از ۵۰ سال و جوان تر از ۲۰ سال، فشار خون های بالا (بالاتر از ۱۱/۱۸میلی متر جیوه)، افزایش فشار خون علی رغم کنترل با داروی ضد فشار خون، ادم ریوی و تنگی نفس شدید و ناگهانی در زمان استراحت، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن بدن، ورم لثه، صورت گرد و برافروخته، فشار خون همراه سردرد، عرق و طپش قلب، ادرار فراوان و غیر معمول، خستگی شدید همراه بی حسی اندام ها و سابقه فامیلی فشار خون ثانویه را می توان نام برد.
 چند نکته در مورد فشار خون که باید بدانید؛ فشار خون دست چپ و راست متفاوت است، فشار خون دست راست اندکی بالاتر است و بهتر است مبنای فشارخون دست راست باشد. شیوع فشار خون در زن و مرد مساوی است. طول عمر زنان بیش از مردان است و چون شیوع فشار خون با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد، بنابراین به طور کلی در جامعه، زنان بیشتر از مردان گرفتار عوارض قلبی- عروقی ناشی از بیماری فشار خون می شوند. فشار خون کاذب در افراد مسن شایع تر است.
 علائم فشار خون چیست؟ شایع ترین علامت بی علامتی است، نام دیگر بیماری فشار خون قاتل خاموش است و برای کشف بیماری راهی به جز اندازه گیری فشار خون وجود ندارد. سردردهایی که بیشتر صبحگاهی ومعمولاً بدون ضربانند، محل آنها اهمیت چندانی نداشته ولی در ناحیه پشت سر شایع ترند و با برخاستن از بستر و نوشیدن چای و قهوه به سرعت خوب می شوند یا به علت استراحت بیشتر در بستر درروزهای تعطیل، زیادتر می گردند، قابل بررسی هستند.
 راه درمان چگونه است؟ در انواع مختلف فشار خون قدم اول تغییر و بهینه سازی شیوه زندگی است. به این مفهوم که فرد باید روزانه ورزش و پیاده روی به مدت نیم تا یک ساعت داشته باشد. ضمناً از خوردن غذاهای پر نمک پرهیز نماید. لازم به ذکر است که برخی غذاها از جمله کنسروها، غذاهای Processed و آماده، حاوی مقادیر قابل توجهی نمک می باشند.
 کل میزان نمک مصرفی در طول روز باید حدود ۵ گرم نمک طعام باشد. البته نمک های مصنوعی حاوی کلروپتاسیم می توانند مفید باشند. کاهش وزن، قطع الکل مصرفی و ترک سیگار در کاهش فشار خون موثرند. هر چه مصرف نمک محدودتر باشد، افت فشار خون چشمگیرتر است.
 توصیه های ضروری در رابطه با مصرف غذا چیست؟ موقع طبخ به غذا نمک نزنید. نمک پتاسیم به جای نمک معدنی استفاده کنید. غذاهای کنسروی و Fast Food استفاده نکنید. بعضی از داروها از جمله داروهای آنتی اسید مقدار زیادی نمک همراه دارند. در رژیم غذایی از سبزیجات تازه زیاد استفاده کنید. کاهش مصرف کلسیم، مصرف قهوه و چای و افزایش مصرف روغن ماهی Fish Oil و سیربسیار توصیه می شود.
 با افزایش فعالیت بدنی، ورزش دینامیک مثل دویدن، شنا، دوچرخه سواری، تکنیک های Relaxtion و یوگا در پائین آوردن فشارخون کوشا باشید.

چگونه فشار خون را كنترل كنیم؟                 
 
                           
افزایش فشار خون از بزرگترین عوامل تهدید كننده سلامت در كشورهای صنعتی به شمار می رود. این بیماری نقش عمده ای در بروز بیماریهای عروق كرونر، سكته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی كلیوی و مرگ ناشی از این بیماریها در پی دارد. تغییر رژیم غذایی نیز ممكن است بتواند جایگزین درمان دارویی شود و یا در صورت نیاز به درمان، باعث شود كه درمان با داروهای كمتر و دوزهای پایین تری انجام شود.
 رگهای خونی موسوم به سرخرگها ، خون را از قلب به اندام های گوناگون بدن می رساند. هر بار كه قلب منقبض می شود ، خون را با فشار وارد سرخرگها می كند بنابراین فشار خون، حاصل مقاومت عروق در برابر ضربانهای قلب است.
 فشاری كه در عروق خونی در پی ضربان قلب پدید می آید فشار خون " سیستولیك" نام دارد و فشاری كه به هنگام استراحت قلب یعنی بین دو ضربان پدیدار می شود فشار خون "دیاستولیك" است.
 در بزرگسالان میزان طبیعی فشار خون "سیستولیك" 120 میلی لیتر جیوه و فشار خون " دیاستولیك" 80 میلی لیتر جیوه است كه اغلب 120 روی 80 خوانده می شود.
 فشار خون طبیعی در كودكان كمتر از ده سال 90 روی 60 و در بزرگسالان 120 روی 80 و در میانسالان 130 روی 85 میلی متر جیوه است.
 بنا به تعریب در صورتی كه یك شخص بالغ فشار خون سیستولیك برابر یا بیشتر از 140 میلی لیتر جیوه یا فشار خون دیاستولیك برابر با 90 میلی متر جیوه داشته باشد ، به پرفشاری خون مبتلا است.
 در 90 تا 94 درصد از بیماران علت مشخصی برای افزایش فشار خون یافت نمی شود و این افراد به عنوان مبتلایان به فشار خون اولیه شناخته می شوند.
 الگوی فامیلی در افزایش فشار خون اولیه شایع است و مطرح كننده اهمیت عوامل ژنتیك است. هر چند كه عوامل چاقی، زندگی كم تحرك و مصرف نمك در افزایش فشار خون موثرند.
 در 5 درصد بیماران، علت ثانویه ای برای افزایش فشار خون وجود دارد . در این اشخاص بررسی های بالینی ضروری است. شایعترین علل افزایش فشار خون ثانویه، بیماری كلیوی و تیروئیدی، تومورهای مغزی و حاملگی به شمار می روند.
 مصرف نمك، استفاده از كربوهیدراتهای ساده و خوردن غذاهای چرب از عوامل موثر در افزایش فشار خون هستند.
 توصیه پزشكان برای جلوگیری و درمان فشار خون عبارتند از:
 1- كاهش انرژی دریافتی برای رسیدن به وزن مطلوب و نگهداری آن.
 2- كاهش مصرف نمك به چهار تا شش گرم در روز.
 3- استفاده از كربوهیدراتهای كمپلكس به جای غذاهایی كه دارای روغنهای اشباع و كلسترول بالا هستند.
 4- افزایش نسبی در پتاسیم دریافتی با استفاده متعادل از میوه های تازه و سبزی.
 5- مصرف كلسیم كافی روزانه.
 6- فعالیت فیزیكی منظم مانند پیاده روی سریع 20 تا 40 دقیقه در روز، سه تا پنج بار در هفته.
 7- ترك سیگار.                         
 فشارخون بالا عارضه ای كه باید از آن ترسید!                 
 
                           
فشارخون فشاری است كه خون ، موقع عبور از رگ های خونی به دیواره آنها وارد می كند. نوسانات فشار خون طبیعی اند. مثلاً فشار خون وقتی استراحت می كنید یا خوابیده اید افت می كند، وقتی فعالیت یا ورزش می كنید بالا می رود؛ اما اگر فشارخون بالا باقی بماند طبیعی نیست.
 فشارخون بالا یك بیماری طبی وخیم است كه "هیپرتانسیون" نیز نامیده می شود. این بیماری باعث می شود قلب شما فشار كاری بیشتری تحمل كند.
 فشارخون را بشناسید؛زیرا فشار خون شما برای سلامت عمومی شما حائز اهمیت است! اگر بدانید كه فشارخون طبیعی دارید، خیالتان راحت می شود. به علاوه می توانید با اطمینان ، برنامه های خود را برای یك زندگی طولانی تر و سالم تر دنبال كنید.
 ابتلا به فشارخون بالاخطری برای سلامتی محسوب می شود. این بیماری می تواند باعث آسیب به اعضای زیر شود: شریان ها، قلب، مغز ، كلیه ها ، چشمها
 اما می توانید اقداماتی برای كنترل فشار خون بالا انجام دهید.
 آگاهی شما نسبت به فشار خونتان می تواند زندگی شما را نجات دهد! پس سعی كنید بیشتر بدانید...
 اندازه گیری  فشارخونكار ساده و بدون درد است.یك وسیله خاص برای اندازه گیری فشارخون استفاده می شود. این وسیله شامل دوچیز است:
 بازوبندی كه باد می شود و یك درجه ی فشار . بازوبند دور بازو پیچیده می شود و باد می شود. این كار باعث می شود برای مدت كوتاهی جریان خون در رگ اصلی دست متوقف شود. باد بازوبند به آرامی تخلیه می شود.
 پزشك یا پرستار به كمك گوشی به صدای بازگشت جریان خون گوش می كند.
 درجه فشار را می خواند.
 از فشارسنج الكترونیكی نیز برای اندازه گیری فشارخون استفاده می كنند.
 معنای رقم فشار خون :فشار خون با دو رقم گفته می شود مثلاً 8/12.
 رقم بالا، فشار سیستولیك( زمان انقباضی) را نشان می دهد. یعنی فشاری كه ضربان قلب برای جلو راندن خون در رگ ها ایجاد می كند.
 رقم پایین فشار دیاستولیك ( زمان شل شدن) را نشان می دهد. یعنی فشاری كه خون بین دو ضربان دارد. فشار خون طبیعی برای هر انسانی متفاوت است.
 به طور كلی:
 فشار كمتر از 8/14سالم تلقی می شود.
 فشار 8/14 یا بالاتر، فشار بالا تلقی می شود.
 در افراد مبتلا به دیابت، بیماری قلبی عروقی یا سایر بیماری ها، ممكن است رقم های دیگری را طبیعی قلمداد كنیم. قبل از تشخیص فشار خون بالا باید فشارخون را چندین نوبت اندازه گیری نمود. آزمایش های دیگری هم ممكن است لازم شوند.
 علل فشارخون بالا
 
 در اغلب موارد، علت دقیق نامشخص است. اما برخی عوامل ممكن است شما را در معرض خطر قرار دهند.
 عوامل خطر زایی كه می توانید كنترل كنید عبارت اند از :
 وزن
 
 به طور كلی افرادی كه اضافه وزن دارند در معرض خطرند.
 
 رژیم غذایی
 
 رژیم پرسدیم ( جزء اصلی نمك است) ممكن است خطر را زیاد كند. غذاهای پر چربی می توانند باعث افزایش وزن شوند.
 
 الكل
 
 مصرف الكل می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
 نداشتن فعالیت جسمی می تواند منجر به افزایش فشار خون و افزایش وزن شود.
 
 استرس ( فشار روانی )
 
 استرس بیش از حد ممكن است باعث فشار خون شود.
 
 عوامل خطرزایی كه شما نمی توانید كنترل كنید عبارت اند از :
 
 سن
 با افزایش سن، شریان ها كم كم خاصیت ارتجاعی ( انعطاف پذیری) خود را از دست می دهند، كه ممكن است باعث افزایش فشارخون شود.
 
 توارث
 
 افزایش فشارخون اغلب از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. این بیماری در سیاهپوستان نیز شایع تر از سایر گروههای نژادی است ( علل آن نامعلوم است).
 
 جنس
 
 فشارخون بالا در مردان شایع تر از زنان است.
 زنان ممكن است در هنگام حاملگی یا موقع مصرف قرص های ضدبارداری دچار فشار خون شوند.
 فشار خون بالا ممكن است ناشی از یك بیماری مانند دیابت یا بیماری كلیوی باشد.
 اغلب به فشارخون بالا، " قاتل خاموش"، می گویند زیرا اكثر افراد مبتلا به فشار خون بالا ظاهراً هیچ علامتی ندارند.
 
 
 
 
 اثرات فشارخون بالا
 
 اكثرافراد مبتلا به فشار خون بالا ، علائمی ندارند ، به همین دلیل معاینات منظم بسیار مهم هستند. علائم احتمالی عبارت اند از:
 - تنگی نفس
 - خون دماغ ( بدون علت مشخص)
 - سردرد
 - سرگیجه
 این علائم فقط ناشی از فشار خون بالا نیستند.
 فشار خون بالا اگر درمان نشود می تواند منجر به مسائل زیر شود:
 - سخت شدن و آسیب دیدن شریان ها
 - سكته قلبی یا نارسایی قلبی
 - سكته مغزی
 - نارسایی كلیه
 - فشار یا تورم در چشمها كه ممكن است منجر به كوری شود.
 - برای مبتلایان به فشار خون بالا راه نجات وجود دارد.
 
 چگونه فشار خون بالا تشخیص داده می شود؟
 
 بررسی های منظم كلید قضیه است! برای آنكه تشخیص فشار خون بالا تأیید شود، پزشك باید اقدامات زیر را انجام دهد.
 - او ممكن است پرسش های زیر را بپرسد:
 فشارخون های قبلی؛
 داروهایی كه مصرف می كنید؛
 عادت های بهداشتی و سبك زندگی ؛
 سابقه بیماری ها در والدین و بستگان شما؛
 - معاینه فیزیكی انجام دهد؛
 او ممكن است قلب، شكم، چشمها، پاها، ساقها و رفلكسهای شما را از نظر علائم فشارخون بالا بررسی كند. چندین بار فشارخون را اندازه گیری كند . این كار ممكن است ظرف چند روز انجام شود.
 - دستور آزمایش بدهد.
 این آزمایش ها عبارت ند از:
 - آزمایش های  خون و ادرار؛
 - نوارقلب؛
 - آزمایشی كه به تشخیص مشكلات قلبی كمك می كند.
 
 درمان
 
 تغییر در عادت های بهداشتی می تواند به كنترل یا كاهش  فشارخون شما كمك كند. پزشك شما ممكن است توصیه های زیر را داشته باشد:
 
 تغذیه سالم
 
 ممكن است به شما توصیه شود كه :
 مصرف غذاهای پرنمك مثل كنسروها و غذاهای آماده را قطع كنید، برچسب غذا را از نظر میزان سدیم ( نمك) وارسی كنید.
 از ادویه و چاشنی ها و آب لیمو به جای نمك استفاده كنید.
 گوشت های چرب ( مثل گوشت قرمز) و فرآورده های شیر كامل ( مثل بستنی و كره ) را كمتر مصرف كنید.
 میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار و فرآوردهای شیر كم چرب را بیشتر مصرف كنید.
 
 كاهش وزن
 
 اگر اضافه وزن دارید، كم كم وزن خود را كم كنید. از رژیمهای غذایی سخت پرهیز كنید. برنامه كاهش وزن معمولاً شامل یك رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت جسمی می باشد.
 
 ورزش
 
 فعالیت منظم فیزیكی می تواند به كاهش فشارخون كمك كند. این كار می تواند سلامت عمومی شما را نیز بهبود بخشد.
 سعی كنید اكثر روزهای هفته- ترجیحاً تمام روزها- 30 دقیقه ورزش ملایم انجام دهید.
 فعالیت هایی انتخاب كنید كه لذت بخش باشند مثل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، یا باغبانی.
 اگر سن بالای 40 سال یا نگرانی هایی راجع به سلامت خود دارید، پیش از شروع برنامه ورزش با پزشك خود مشورت كنید.
 
 دارو
 
 دارو به شما كمك می كند كه:
 آب و سدیم زیادی از بدن دفع شود.
 قلب راحت شود، به طوری كه با نیروی كمتر و دفعات كمتری كار كند.
 رگ های خونی كوچك باز شوند تا مقاومت در برابر جریان خون كم شود.
 با پزشك یا پرستار خود همكاری نزدیكی داشته باشید. شما نقش مهمی در درمان موفق خود بازی می كنید.
 
 چند نكته دیگر راجع به سلامتی
 
 الكل مصرف نكنید.
 مصرف الكل نه تنها حرام است بلكه زیانبار است ؛ زیرا باعث افزایش فشارخون می شود.
 
 سیگار نكشید.
 
 دود كشیدن، خطر حمله قلبی، سكته مغزی و سایر بیماری ها را زیاد می كند. خطراتی كه اگر فشارخون بالا داشته باشید اثری مضاعف دارند. اگر سیگار می كشید سعی كنید برای قطع آن یاری بجویید.
 
 تمام دستورات دارویی را رعایت كنید.
 
 هیچگاه مصرف داروهای ضد فشار خود را قطع یا تعدیل نكنید مگرآن كه به توصیه پزشكتان باشد. هر عارضه ای را فوراً گزارش كنید.
 
 استرس را كم كنید.
 
 از پزشك یا پرستارتان درباره فنون آرامسازی سؤال كنید، مانند تنفس عمیق و تمركز.
 
 چند پرسش و پاسخ
 
 هر چند وقت یكبار باید فشارخون خود را بررسی كنیم؟
 به طور كلی، بستگی به فشار خونتان دارد. در ابتدا ممكن است لازم باشد به طور هفتگی بررسی كنید. سپس ممكن است لازم شود هر چند ماه یكبار بررسی كنید. جزئیات را از پزشك خود بپرسید.
 
 حاملگی چه اثری بر فشار خون دارد؟
 
 بعضی زنان در انتهای حاملگی دچار فشارخون بالا می شوند. درمان ممكن است شامل استراحت در بستر و بازنگری فشارخون در خانه باشد. در اكثرموارد پس از زایمان، فشارخون به سطح طبیعی باز می گردد.
 
 آیا فشار خون بالا قابل ریشه كنی است؟
 
 در اكثر موارد، نه. اما بسیاری از افراد با درمان می توانند فشارخون بالا را تحت كنترل در آورند. فشارخون بالا كه ثانویه به بیماری های دیگر باشد( مثل بیماری كلیه ) ممكن است با درمان بیماری اولیه ریشه كن شود.
 
 عوارض جانبی داروهای ضد فشار خون بالا چیست؟
 
 ممكن است شامل اختلالات خواب، ضعف عضلانی، خستگی و سرگیجه باشد. اگر دچار عوارض جانبی شدید به پزشك خود اطلاع دهید. ممكن است او بتواند مقدار مصرف را تعدیل كند یا داروها را تغییر دهد. به یاد داشته باشید كه نباید داروی خود را قطع كنید مگر آن كه با تأیید پزشك باشد.
 
 اطلاعات بیشتر را از كجا كسب كنیم؟
 
 با پزشك خود در درمانگاه یا بیمارستان محله خود مشورت كنید. یا درصورت امكان با پزشك محل كار خود صحبت كنید. در پایان تأكید می كنیم كه فشارخون شما كلید سلامتی شماست و شیوه زندگی سالم ، فشار خون شما را تحت كنترل نگه می دارد!                         

دسته بندی : مقالات رایگان کامپیوتر
» مصرف ويتامين آ براي تقويت بينايي ضروريست ( سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ )
» داستان آموزنده تغییر زندگی ( چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱ )
» داستان فوق العاده زیبای قیمت معجزه ( چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱ )
» عکس بازیکن تیم ملی با سوار بر پیک موتوری ( چهارشنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۱ )
» سال نو مبارک ( جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۰ )
» ارائه راهكارهايي براي صرفه جويي در مصرف انرژي ( شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۰ )
» عکس/زین الدین زیدان در نوجوانی ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
» مرگ یک دختردر میان شادی پرسپولیسی ها ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
» کارشناسان 90 صحنه‌ها را اشتباه کارشناسی می‌کنند ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
» تصاویری باورنکردنی از محل اقامت رئال مادرید در روسیه! ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
» عجایب اسکار از آغاز تا امروز!! ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
» عکس‌های جالب از بازیگران نامزد اسکار در پشت صحنه آتلیه یک عکاس! ( پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۰ )
درباره ما

nasrollah ٍ مطالب جالب و خواندنی -هنرمندان-مد-عاشقانه-داستان-جوانان-خانواده-عکس-سرگرمی- دینی
ورزشي - فرهنگي ...
اخبار
ایمیل :
banner 240x200px

دسته بندی ها